W aktualnej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-V) funkcjonuje kategoria "zaburzenia ze spektrum autyzmu", która obejmuje zespół Aspergera jak i większość jednostek poprzednio zaliczanych do całościowych zaburzeń rozwojowych.
Tak więc posiłkując się klasyfikacją DSM-V Zespół Aspergera zniknął z klasyfikacji w obszarze diagnozy. W obowiązującej w Polsce klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (ICD-11) również zespół Aspergera nie funkcjonuje jako odrębna nazwa od autyzmu.
Nowa wersja klasyfikacji DSM - V miała na celu zapoczątkowanie opisowego sposobu określania rodzaju i nasilenia trudności związanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wraz ze wskazaniem stopnia potrzebnego wsparcia. Różnice mogą być używane do opisania konkretnych przypadków. Szeroki zakres objawów i stopnia nasilenia oznacza, że nie ma dwóch identycznych przypadków. Dlatego ważne jest, aby traktować każdą osobę indywidualnie i zrozumieć jej potrzeby i możliwości.
Zmiany w klasyfikacji z Zespołu Aspergera na wysoko funkcjonujące osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą prowadzić do niepewności osób dotkniętych tym zaburzeniem wynikające choćby z niechęci do zmian. Myślę, że z tego względu osoby z diagnozą ZA jak
i osoby z ich otoczenia potrzebują uwagi i zainteresowania w tej kwestii, szczególnie przez osoby na bieżąco interesujące się ich wsparciem, rozwojem.
Comments