Dziś każdy z nas ma dostęp do internetu w swoim smartfonie, laptopie czy tablecie. Zetkniecię się z internetem jest nieuniknione. Zadaniem rodzica jest zaangażowanie się w życie online swojego dziecka, gdyż środowisko przepełnione nowymi technologiami
i mediami prowadzi do wielu szans, których dotąd nie było jak i do zagrożeń, nieznanych dotąd niebezpieczeństw.
W jaki sposób wykorzystywać pozytywne możliwości jakie daje internet i nie dać złapać się w potencjalne zagrożenia ?
Warto spojrzeć na świat cyfrowy z dystansem, próbując zaznajomić, bez negatywnego nastawienia - świat mediów cyfrowych będzie światem dorastającego pokolenia.
Media cyfrowe poszerzyły możliwości naszej codziennej komunikacji.
Konieczność rozwoju umiejętności technologicznych powinniśmy wzmacniać z myślą o przyszłym rynku pracy (Raport o przyszłości pracy 2023).
Pokolenie iGeneration urodzone po 1995 roku dorastało z dostępem do nowych technologii informacyjnych. Nie pamiętają czasów gdy istniały telefony stacjonarne, wysyłanie wiadomości przez gadu-gadu, smsy po x zł, puszczanie strzałek informacyjnych aby nie generować kosztów za połączenie. W ciągu krótkiego czasu świat informacyjny zmienił się nie do poznania (szczególnie dla osób w wieku 30 +, którzy dorastali w trakcie tych zmian). Ze smartfonu należy nauczyć się korzystać. Zwiększająca się liczba czasu spędzanego z telefonem może być przyczyną zachodzącej przemiany technologicznej. Za pomocą telefonu komunikujemy się, robimy zakupy, sprawdzamy pocztę, uczymy się jak coś zrobić - oglądając tutoriale, języków obcych, oglądamy filmy, słuchamy muzyki itp.
Wiek dorastania, dojrzewania często wiąże się z momentem ograniczenia kontaktu z rodzicem, a więc nie można twierdzić, że przyczyną oddalenia jest technologia. Kwestia zwrócenia uwagi aby aktywności podejmowane były dostosowane do wieku, procesów poznawczych. Młodsze dzieci mogą potrzebować większego nadzoru rodzicielskiego, aby zapewnić im bezpieczne korzystanie z internetu.
Problem w internecie stanowi hejt, który często odbywa się z udziałem młodych osób. W mediach społecznościowych pojawiają się treści wyidealizowanych osób, co może powodować zaniżenie samooceny. Zbudowana silna reakcja z dzieckiem, zaufanie między dzieckiem a rodzicem spowoduje, że chętniej będzie dziecko dzieliło się napotykanymi trudnościami. Warto od wczesnych lat budować u dziecka poczucie odpowiedzialności, jak
i krytyczne myślenie oraz zdroworozsądkowego podejścia do strefy online. Ważne jest, aby zachować równowagę między czasem spędzanym online a innymi aktywnościami typu sport, nauka, interakcje offline.
Treści, które do nas docierają w większości mediów społecznościowych dobiera nam algorytm czasami podrzucając treści spoza naszego obszaru, wychwytując nasze zainteresowania.
Istotne, aby mieć świadomość w kwestii danych jakie udostępniamy pobierając i logując się w konkretnej aplikacji ->ustawienia prywatności. Chociaż często pewnie o tym zapominamy?!
Z Raportu Nastolatki 3.0 z 2023 roku na pytanie "Do jakich aktywności najczęściej używasz internetu w celach szkolnych (realizując obowiązki szkolne ) ?" uczniowie odpowiedzieli:
odrabianie lekcji - 76,8 %
komunikacja z nauczycielem - 74,1 %
kontakty ze znajomymi lub rodziną za pomocą komunikatorów, czatów - 48,2 %
przygotowanie do sprawdzianów, klasówek - 47,7 %
korzystanie z poczty e-mail - 45,9 %
poszerzanie wiedzy potrzebnej do szkoły - 30,7%
tworzenie prezentacji - 30,4 %
przeglądanie wiadomości, czytanie artykułów - 16,9 %
tworzenie grafiki, filmów, przetwarzanie zdjęć - 8,9 %
korzystanie z kursów e-learningowych - 4,5%
innych, jakich -2,3%
W czasie wolnym od obowiązków szkolnych nastolatki najchętniej kontaktują się ze znajomymi i rodziną za pomocą komunikatorów i czatów internetowych (77,9%) oraz słuchają muzyki dostępnej w sieci (64,9%). Ponad połowa realizuje potrzeby rozrywkowe, takie jak granie w gry online (53,8%), oglądanie filmów i seriali (50,5%). W mniejszym stopniu jest wśród uczniów korzystanie z serwisów społecznościowych (47,8%) czy oglądanie filmów na kanałach YouTube’a (41,3%). W czasie wolnym od zajęć szkolnych rzadziej niż co trzeci z nich poszerza swoją wiedzę, poszukując treści dotyczących zainteresowań czy hobby (30,6%). Zdecydowanie mniejszy odsetek młodzieży wskazuje na sieciową aktywność polegającą na przeglądaniu wiadomości i czytaniu artykułów (14,1%) oraz korzystaniu ze sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych (13,8%). Nieznacznie częściej niż co dziesiąty nastoletni respondent w czasie wolnym korzysta z poczty e-mail (11,6%). A podobną częstotliwością młodzi obserwują profile influencerów (11,5%). W najmniejszym stopniu internet poza szkołą jest narzędziem do tworzenia grafiki, muzyki, filmów czy przetwarzania zdjęć – taką aktywność deklarują tylko nieliczni (6,1%).
Badania były prowadzone na podstawie deklaracji, a nie rzeczywistego pomiaru zachowania, z tego względu trzeba je traktować z dozą niepewności.
A Wy dorośli, w jakim celu używacie internetu? ... pamiętajcie, że nie zawsze trzeba być perfekt!
Bibliografia:
-World Economic Forum, Future of Jobs Report 2023, https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023.pdf (dostęp:11.04.2024).
-NASK - Państwowy Instytut Badawczy, Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów, Warszawa 2023, https://www.nask.pl/pl/raporty/raporty/4295,RAPORT-Z-BADAN-NASTOLATKI-30-2021.html (dostęp:11.04.2024).
-Jachymek, K. (2024). Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w internecie i czy napewno trzeba się tym martwić? Warszawa:Wydawnictwo Agora.
Comentarios